Pielęgnacja

Pielęgnacja

Jak pielęgnować bukszpany?

Rośliny ozdobne to żywe organizmy, które często wymagają opieki. Wiele spraw jest oczywistych, takich jak podlewanie w przypadku suszy, ale inne, takie jak nawożenie, czasami mogą zostać zapomniane. Odmiany uprawne BetterBuxus® są odporne na choroby grzybowe (Calonectria: stara nazwa Cylindrocladium), więc nie trzeba ich leczyć. A to, że ich rodzicami są gatunki azjatyckich bukszpanów, sprawia, że mają wyższą odporność na gąsienicę bukszpanową niż Buxus sempervirens pochodzący z Europy. Zjawisko to można zaobserwować już w odmianach Buxus microphylla o azjatyckim rodowodzie. Rośliny nie są atakowane całkowicie i pozostają zielone. Zapobieganie ćmie bukszpanowej jest zatem nadal zalecane ale  można je wykonać za pomocą produktów dopuszczonych do ekologicznej uprawy owoców i warzyw.
Chcielibyśmy zaprosić Cię do strony internetowej www.buxuscare.com, gdzie omówione są niezbędne aspekty pielęgnacji bukszpanu.

Proponowany przez nas przykładowy program pielęgnacji bukszpanów dla odmiany Betterbuxus®. W sprawie innych odmian, skontaktuj się z nami.

Roczny plan pielęgnacji dla odmiany uprawnej bukszpanu Bettrbuxus® wg szkółki Herplant®

Betterbuxus® jest odporny na nadziemne choroby grzybowe i ma wyższą tolerancję na ćmę bukszpanową. Jednak zabiegi przeciwko ćmie bukszpanowej są niezbędne ale można je wykonać środkami biologicznymi. Jeśli zabieg zostanie przeprowadzony we wrześniu, nie ma potrzeby przeprowadzania zabiegu w kwietniu.
W tabelce oznaczono terminy wykonywania oprysków przeciwko ćmie bukszpanowej*, ale doradzamy śledzenie naszego komunikatora (poniżej).

Produkty organiczne przeciwko ćmie bukszpanowej to:

  • środki zawierające Spinosad
  • produkty na bazie Bacillus thuriengiensis.

Wszystkie produkty są dość bezpieczne dla pszczół, ale najlepiej stosować je wieczorem i na roślinach które nie kwitną w chwili oprysku.

Wszystkie porady opierają się na doświadczeniu praktycznym i nie są wiążące. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i zapewnij ochronę osobistą podczas stosowania.

Komunikator

Wskaźnik ryzyka możliwych infekcji i szkodników odmian bukszpanu (stan bieżący, aktualizowany)

Wskaźnik zagrożeń infekcji i szkodników bukszpanów. Aktualizacja


Aktualizacja 4 kwiecień 2025

Wraz z nadchodzącą wiosenną pogodą gąsienice ćmy bukszpanowej zaczynają się budzić z zimowej hibernacji i ponownie wyrządzać szkody wśród bukszpanów. Dlatego działanie ochronne są wskazane już teraz. W ogrodach najlepiej stosować produkty na bazie Spinosadu, które są dopuszczone do uprawy ekologicznej. Skuteczne są też środki biologiczne zawierające Bacillus thuriengiensis, które są naturalnym biopestycydem. Występują też chemiczne środki owadobójcze jak Mospilan® przeznaczone również do zwalczania ćmy bukszpanowej – ich użycie przeznaczone jest wyłącznie dla firm profesjonalnych.

Jeżeli zgodnie z naszą radą jesienią zeszłego roku, bukszpany zostały poddane zabiegom ochronnym, z reguły wykonywanie pierwszych wiosennych zabiegów nie jest konieczne. Gąsienic nie powinno tam być.

Same opryski należy wykonywać zgodnie z instrukcją podaną przez producenta, ale zawsze najlepiej robić to wieczorem, aby chronić pożyteczne owady i przy bezdeszczowej pogodzie. Konieczne jest opryskiwanie tylko zielonych części bukszpanu.

Więcej informacji na stronie www.buxuscare.com

Zagrożenie chorobą grzybową Calonectria (nie dotyczy Betterbuxus®)

Nadal jest za wcześnie na leczenie chorób grzybowych. Zaleca się jednak stosować opryski od początku maja, szczególnie w przypadku bukszpanów, które zostały zainfekowane i uszkodzone w zeszłym roku.

Więcej informacji na stronie www.buxuscare.com

Scroll to Top