Pielęgnacja
Pielęgnacja
Jak pielęgnować bukszpany?
Rośliny ozdobne to żywe organizmy, które często wymagają opieki. Wiele spraw jest oczywistych, takich jak podlewanie w przypadku suszy, ale inne, takie jak nawożenie, czasami mogą zostać zapomniane. Odmiany uprawne BetterBuxus® są odporne na choroby grzybowe (Calonectria: stara nazwa Cylindrocladium), więc nie trzeba ich leczyć. A to, że ich rodzicami są gatunki azjatyckich bukszpanów, sprawia, że mają wyższą odporność na gąsienicę bukszpanową niż Buxus sempervirens pochodzący z Europy. Zjawisko to można zaobserwować już w odmianach Buxus microphylla o azjatyckim rodowodzie. Rośliny nie są atakowane całkowicie i pozostają zielone. Zapobieganie ćmie bukszpanowej jest zatem nadal zalecane ale można je wykonać za pomocą produktów dopuszczonych do ekologicznej uprawy owoców i warzyw.
Chcielibyśmy zaprosić Cię do strony internetowej www.buxuscare.com, gdzie omówione są niezbędne aspekty pielęgnacji bukszpanu.
Proponowany przez nas przykładowy program pielęgnacji bukszpanów dla odmiany Betterbuxus®. W sprawie innych odmian, skontaktuj się z nami.

Betterbuxus® jest odporny na nadziemne choroby grzybowe i ma wyższą tolerancję na ćmę bukszpanową. Zabiegi przeciwko ćmie bukszpanowej są niezbędne ale można je wykonać środkami biologicznymi i rzadziej. Przykładowo, jeżeli zabieg zostanie prawidłowo przeprowadzony we wrześniu, nie ma potrzeby przeprowadzania go w kwietniu.
W tabelce oznaczono terminy wykonywania oprysków przeciwko ćmie bukszpanowej*, ale w związku ze zmieniającym się klimatem, zdecydowanie doradzamy śledzenie naszego komunikatora (poniżej).
Produkty organiczne przeciwko ćmie bukszpanowej to:
- środki zawierające Spinosad
- produkty na bazie Bacillus thuriengiensis.
Wszystkie produkty są dość bezpieczne dla pszczół, ale najlepiej stosować je wieczorem i na roślinach które nie kwitną w chwili oprysku.
Wszystkie porady opierają się na doświadczeniu praktycznym i nie są wiążące. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i zapewnij ochronę osobistą podczas stosowania.
Komunikator
Wskaźnik ryzyka możliwych infekcji i szkodników odmian bukszpanu (stan bieżący, aktualizowany)

Aktualizacja 17 lipiec 2025
ĆMA BUKSZPANOWA
Pierwsze letnie loty motyli ćmy bukszpanowej już się zakończyły i w związku z tym znajdujemy na bukszpanach młode gąsienice. Jest to zatem dobry czas na opryski. Niezmiennie zalecamy środki na bazie Spinosadu, które są dopuszczone do ekologicznej uprawy warzyw, owoców i roślin ozdobnych. Kolejnym środkiem są produkty zawierające Bacillus thuringiensis o równie skutecznym działaniu, Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi, nie są szkodliwe dla ptaków. Dostępne są też chemiczne środki o składzie zawierającym: Lambda-cyhalothrin czy Deltamethrin o potwierdzonej skuteczności.
Więcej informacji na naszej stronie www.buxuscare.com
CHOROBY GRZYBOWE (Nie dotyczy odpornych odmian Betterbuxus®)
Z powodu obfitych opadów presja zarodników grzybów jest wysoka i niezbędne jest zapobieganie i leczenie, szczególnie w gęsto rosnących formach bukszpanowych, kulach i żywopłotach. Regularne zabiegi pomagają kontrolować chorobę.
Więcej informacji na naszej stronie www.buxuscare.com